REGION DĚČÍN

Základní údaje regionu (okresu) Děčín:

Umístění regionu - geografické údaje

Děčínsko leží v Ústeckém kraji, jeho součástí je Šluknovský výběžek a je tak nejsevernějším místem České republiky. Sousedí s regiony Ústí nad Labem, Litoměřice a Česká Lípa (v Libereckém kraji). Severní hranice území je zároveň i státní hranicí s Německem. Svou rozlohou 909 km čtverečních je Děčínsko čtvrtým největším okresem v Ústeckém kraji a se 134 068 obyvateli (k roku 2005) 132 718 (k roku 2012) je ze sedmi okresů Ústeckého kraje regionem nejlidnatějším.

Z celkové rozlohy tvoří 40 % zemědělské pozemky (z toho 33 % orná půda, tj. 13 % rozlohy okresu), ze zbylých 60 % tvoří 82 % lesy, tj. 49 % rozlohy okresu – to představuje největší výměru lesních porostů ze všech okresů Ústeckého kraje.

Nejvyššími body jsou hora Jedlová (774 m n. m.) a Děčínský Sněžník (723 m n. m.), naopak nejníže položeným místem (i v rámci celé ČR) je hladina řeky Labe ve Hřensku (115 m n. m.). Labe, které odvádí vodu z převážné části Čech, spojuje ČR s mořem a jeho přístavy. Koryto je tu široké 100–150 m. Největší místní přítoky jsou Ploučnice, Jílovský potok a řeka Kamenice v blízkosti státní hranice. Řeka Mandava v severní části okresu patří k povodí Odry.

Přiložené odkazy:

Okres Děčín na Wikipedii

Správní uspořádání okresu Děčín

Okres Děčín spadá pod správu Ústeckého kraje. Obsahuje 14 měst (Benešov nad Ploučnicí, Česká Kamenice, Děčín, Dolní Poustevna, Chřibská, Jílové, Jiříkov, Krásná Lípa, Mikulášovice, Rumburk, Šluknov, Varnsdorf, Velký Šenov, Verneřice) a 38 obcí. Z toho 3 obce s rozšířenou působností (Děčín, Rumburk, Varnsdorf).

Všechny obce v regionu Děčín:
Arnoltice, Benešov nad Ploučnicí, Bynovec, Česká Kamenice, Děčín, Dobkovice, Dobrná, Dolní Habartice, Dolní Podluží, Dolní Poustevna, Doubice, Františkov nad Ploučnicí, Heřmanov, Horní Habartice, Horní Podluží, Hřensko, Huntířov, Chřibská, Janov, Janská, Jetřichovice, Jílové, Jiřetín pod Jedlovou, Jiříkov, Kámen, Krásná Lípa, Kunratice, Kytlice, Labská Stráň, Lipová, Lobendava, Ludvíkovice, Malá Veleň, Malšovice, Markvartice, Merboltice, Mikulášovice, Rumburk, Růžová, Rybniště, Srbská Kamenice, Staré Křečany, Starý Šachov, Šluknov, Těchlovice, Valkeřice, Varnsdorf, Velká Bukovina, Velký Šenov, Verneřice, Veselé, Vilémov.

Přiložené dokumenty:

Katastrální uspořádání okresu Děčín

Okres Děčín - lokalizace

Znaky měst a obcí v okrese Děčín

Další specifika regionu Děčín

Děčínsko je oblast s výjimečným přírodním bohatstvím se známými skalními útvary v pískovcových skalách, národním parkem a chráněnými krajinnými oblastmi. V chladnějších měsících bohužel údolí Labe často trpí díky teplotním inverzím a západním větrům přinášejícím exhalace společně s místním znečištěním nepříjemným smogem.

Kromě národního parku České Švýcarsko existují na Děčínsku další atraktivní turistické destinace: Lužické hory, České Nizozemí (Šluknovsko), levobřežní Labské pískovce a část Českého středohoří. Bohužel kvůli nekoncepčnosti dotační politiky se stále nepodařilo zvládnout management cestovního ruchu tak, aby byl významným faktorem pro hospodářský rozvoj regionu.

Demografické údaje

Počet obyvatel (2005): 134 068 (ženy 50,78%, muži 49,22%).
Počet obyvatel (2019): 129 831 (tendence je dlouhodobě klesající).
Průměrný věk 38,8 roku.
Hustota zalidnění 143 obyvatel na km čtvereční (84% obyvatel žije ve městech).
Míra nezaměstnanosti (2009) 15,6%.

Přiložené dokumenty:

Ohrožené Děčínsko (2015)

Dokument Nešťastné Sudety